Quantcast
Channel: E-HARMÓNIA - ezotéria, szerelem, lélek, tanácsok » karrier
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Már igényelhető a diákhitel, de milyen áron?

$
0
0

Az idei tanévtől az önköltséges vagy állami részösztöndíjas hallgatók a “Diákhitel1″ mellett a kötött felhasználású “Diákhitel2″-t is felvehetik, amely kizárólag a képzési díj kiegyenlítésére használható fel – közölte a Diákhitel Központ Zrt. egyben bejelentve, hogy szerdától mindkét konstrukció igényelhető. A diákok többsége bizonytalan. Vajon jól döntenek, ha felveszik? Tudják, hogy mit is vállalnak? Lehet-e az eladósodás veszélyével számolni? A következő sorokban ezekre a kérdésekre keresünk választ.

 A legjobb megoldás?

Bejutottunk egy felsőoktatási intézménybe, ráadásul államilag támogatott képzésre. Egy kiadással kevesebb, már csak jól kell teljesíteni, és a továbbiakban is biztos a helyünk. Egy kis pénz azonban mindig jól jön. Például nem mindenki tud iskola mellett munkát vállalni, és szülői támogatásra is csak kevesen számíthatnak. Muszáj tehát választani. Diákmunka, és „pápá” ösztöndíj, vagy diákmunka és tanulás – akkor viszont ”agyő” társasági élet. Van egy harmadik megoldás: a diákhitel. Ilyenkor még mindenki ezt találja a legkedvezőbbnek, mivel dolgozni nem kell mellette, valamint tanulásra és kikapcsolódásra is marad idő. Persze, a diákévek hamar elröpülnek, utána pedig a törlesztést már korántsem fogjuk a „legkedvezőbb” megoldásnak találni.

Van, amikor rákényszerülünk

Mielőtt döntünk, hogy felvegyük-e a hitelt, mérlegelni kell, hogy valóban nélkülözhetetlen-e az összeg. Ugyanis a kölcsön elsődleges célja, hogy esélyt teremtsen minden fiatalnak a felsőoktatásban való részvételre – anyagi lehetőségeitől függetlenül.

Balázs most harmadéves a BME műszaki menedzser szakán, 4 szemeszteren keresztül igényelte a hitelt, és tisztában van a kockázatokkal:

– Felvettem a hitelt, mert úgy gondoltam, hogy az első félévben nem akarok dolgozni. Pénz azonban kellett. Szerencsére államilag finanszírozott képzésre vettek fel, így a hitelt a megélhetésre költhettem. Csak azért éltem a kölcsön lehetőségével, mert a családom anyagi helyzete megengedi, hogy a későbbiekben ne kelljen aggódnom a visszafizetés miatt. Ez a hitel az egyik legkedvezőbb, mivel forint alapú, és viszonylag kicsi a THM. Ami ellene szólhat, hogy a felvett összeg a tanulmányi évek alatt kamatozik, és csak később kezdjük el visszafizetni, ami miatt adósságcsapda alakulhat ki.

– A diákhitel egy ördögi kör – fogalmazza meg véleményét a már dolgozó Csilla. – Amikor felvettem, még nem volt ilyen magas a kamat. Jó bulinak tűnt, hogy a tanulmányaim mellett viszonylag jól élhetek.  Amikor jeleztem a központnak, hogy tovább nem kérem, akkor is utalták, vissza már nem küldhettem. Elmentem még egy főiskolára, akkor is be akarták szedni tőlem a törlesztési összeget. Többszöri levelezés után értették csak meg, hogy ismét iskolába járok, így nem kell fizetnem. Majd az évek során egyre magasabb lett a visszafizetés összege.  Többször módosították egyoldalúan a szerződésemet. A férjemmel ketten csaknem 35 ezer forintot fizetünk havonta. Bizony, megérezzük.

Fontos tudnivalók igénylés előtt

Az első hiteligénylési periódus augusztus 15-től szeptember 17-ig tart.
A “Diákhitel2″ kamatlába 2012. október 15-étől évi 2 százalék, a piaci kamat 2 százalék feletti részét az állam kamattámogatás formájában állja a diákok helyett. A hallgató itt legfeljebb akkora összeget vehet fel, amekkora az intézmény felé fennálló fizetési kötelezettsége. Az igényelt hitelt a Diákhitel Központ közvetlenül az egyetemnek vagy a főiskolának utalja, így biztosítva, hogy kizárólag a képzés díja egyenlíthető ki belőle.
A “Diákhitel2″ kötelező törlesztési hányada  - a hallgatói jogviszony megszűnésének időpontjában fennálló tartozás függvényében – egymillió forint alatti tartozásnál 4, egy és kétmillió forint között 5, kettő és hárommillió forint között hét, három és négymillió között 9, míg négymillió forint felett 11 százalék.
A szabad felhasználású Diákhitellel kapcsolatban fontos változás, hogy azok a hallgatók, akik 2012. augusztus 15-ét követően kötik meg  hitelszerződésüket, havonta maximum 50 ezer forint összegű kölcsönt igényelhetnek – hívja fel a figyelmet a Diákhitel Központ. A korábban kötött kölcsönszerződéseknél ez a maximum csak a költségtérítéses képzésben tanulóknak érhető el, az államilag finanszírozott hallgatók továbbra is maximum havi 40 ezer forinthoz juthatnak hozzá. A köztes felvehető összegek változatlanok, továbbra is havonta 15, 21, 25, 30, 40 ezer forint igényelhető.

Változások, újdonságok, igénylés menete

A “Diákhitel2″ bevezetésével “várhatóan megnövekvő ügyfélforgalom gördülékeny kiszolgálása érdekében” új ügyfélszolgálatot nyit a Diákhitel Központ a KÖKI Terminálban – olvasható a közleményben. Az idei tanévre vonatkozó hiteligényléseket ugyanakkor kizárólag a Diákhitel elektronikus ügyintézési felületén, a www.diakhiteldirekt.hu oldalon keresztül lehet lebonyolítani.
A szükséges nyomtatványokat is az utóbbi oldalon lehet kitölteni, amelyet kinyomtatva, aláírva, a Diákhitel Központtal partner pénzintézetekben, takarékszövetkezetekben, postahivatalokban vagy felsőoktatási intézményekben kell leadni – tájékoztat a központ.

 

 

 

 

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Trending Articles